1992 

Začínáme budovat otevřenou společnost

Po pádu komunismu vzniká s přispěním George Sorose ve střední a východní Evropě síť nadací, které mají pomoci nastartovat v zemích východního bloku demokratické principy a přispět k rozvoji svobodné společnosti. Jednou z nich je Nadace Open Society Fund Praha. Podporujeme sdílení zkušeností mezi zeměmi v regionu a vysíláme české manažery a manažerky na stáže do zahraničních firem. Během deseti let s námi vyjelo více než 1000 českých odborníků a podpořili jsme 400 akcí v Česku, jichž se zúčastnili zahraniční experti.

Otevíráme české současné umění světu

V Praze začíná fungovat Sorosovo centrum současného umění a o rok později se stává součástí Nadace OSF. Podporujeme výtvarné umělce, pořádáme výstavy současného umění ve světě i v Česku (za všechny za všechny například první výstava umění nových médií Orbis fictus) a organizujeme tvůrčí pobyty umělců v zahraničí (David Černý, František Skála, Krištof Kintera a jiní). O pět let později se Centrum osamostatňuje a dodnes působí jako Nadace a Centrum pro současné umění Praha.

1993 

Vysíláme mladé lidi na střední školy v zahraničí

Nabízíme českým studentům a studentkám stipendia na prestižních středních školách v USA a Velké Británii. Každý rok získá stipendium ve výši až milion korun zhruba deset studentů – dnes máme více než 250 absolventů. Mnozí z nich působí ve významných českých i mezinárodních společnostech či v akademické sféře.

1994 

Podporujeme vydávání knih a časopisů

Podporujeme vydávání nekomerčních titulů české literatury faktu, přispíváme na překlady klíčových děl společenských věd a zásadních knih autorů střední a východní Evropy, které nesměly být během komunismu publikovány. V češtině si lze konečně přečíst myšlenky sociologa Maxe Webera, filozofa Karla Poppera či politologa Giovanniho Sartoriho. Podporu na svůj rozvoj získávají také kulturní časopisy, například Revolver Revue, Ateliér, Literární noviny či Svět a divadlo

Poskytujeme zahraniční zkušenosti lékařům

Vysíláme české lékaře a lékařky na pracovní stáže na špičkových rakouských pracovištích. V programu pokračuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dodnes. Stejným způsobem spolupracujeme s řadou lékařských institutů v USA.

Debatujeme se studenty

Na středních a vysokých školách rozjíždíme soutěž Debatní liga (později Debatní program Karla Poppera). Týmy přihlášených škol debatují v češtině i angličtině na stanovená témata, učí studenty říct svůj názor a podpořit ho přesvědčivými argumenty, ale zároveň být tolerantní k názorům odlišným. Dodnes funguje na desítkách českých škol, kde ji od roku 1999 rozvíjí Asociace debatních klubů.

Začínáme se systematicky věnovat vzdělávání

Po letech komunismu potřebuje české školství výraznou obrodu, proto zahajujeme program Začít spolu (Step by Step). V desítkách mateřských a později i základních a středních škol financujeme praktické vzdělávání učitelů a ředitelů, jak ve třídě aplikovat individuální přístup ke každému dítěti O pět let později předáváme program nově vzniklému sdružení Step by Step ČR, které dodnes pracuje s více než 700 učiteli na českých školách.

1995 

Snižujeme rizika drogové závislosti 

Snažíme se snížit rizika u drogově závislých například substituční léčbou nebo výměnou jehel jako prevenci šíření  HIV/AIDS. Poskytujeme významnou podporu organizaci DROP IN, která jako první v Česku zahajuje substituční léčbu metadonem, a síti K Centrum. V roce 2006 spravujeme finance Nadace České spořitelny a podpoříme za ně dalších devatenáct organizací usilujících o prevenci a snižování rizik drogové závislosti.

1996

Chceme atraktivnější muzea

Pořádáme vzdělávací kurzy pro pracovníky muzeí, podporujeme společné akce muzeí a škol a speciální programy pro děti či pro handicapované návštěvníky s cílem otevřít muzea lidem a prezentovat sbírky zajímavěji. Během osmi let spolupracujeme s 300 muzei.

1997

Zlepšujeme péči o umírající

Spolu s hlavním partnerem Cestou domů postupně prosazujeme změny v legislativě i praxi, které zlepšují paliativní péči v nemocnicích, umožňují vznik a rozvoj hospiců a služeb pro rodiny, které se o své blízké chtějí starat doma. Hospicové sdružení Cesta domů pomohlo již tisícům rodin. 

Podporujeme kritické myšlení

Přinášíme do Česka vzdělávací program Čtením a psaním ke kritickému myšlení, který vyvinuli pedagogové a vědci z USA, Kanady a Velké Británie. Nabízí učitelům konkrétní metody, jež u žáků a studentů rozvíjejí schopnost samostatně se učit, kriticky číst texty a formulovat vlastní názory. V roce 2001 ho předáváme organizaci Kritické myšlení, která dodnes pořádá kurzy a certifikuje lektory této vzdělávací techniky.

1998 

Propagujeme dobrovolnictví

S naší podporou vzniká Národní dobrovolnické centrum, které dodnes funguje pod organizací Hestia a které pomáhá zvyšovat počet dobrovolníků, jejich profesionalitu i kvalitu dobrovolnických programů.

1999 

Diskutujeme o zdravém rodičovství

Rozvíjíme veřejnou diskusi o přirozeném porodu, aktivním rodičovství a rovnocenném zapojení matky i otce do péče o dítě. Postupně předáváme své know-how organizaci Aperio – společnost pro zdravé rodičovství, která tato témata rozvíjí dodnes. V roce 2012 se Nadace OSF k tématu vrací a podporuje systémové změny v českém zdravotnictví, které budou více respektovat přání žen na porod jako přirozený proces a ukotví práci porodních asistentek v systému péče o ženu a dítě.

2000 

Podporujeme právo na informace

V roce 1999 parlament schvaluje zákon o svobodném přístupu k informacím a my jsme rozhodnuti pomoci s jeho uplatňováním. S naší podporou vzniká projekt Otevřete.cz, který realizuje Otevřená společnost za pomoci iniciátora zákona a bývalého poslance Oldřicha Kužílka. Otevřená společnosti dodnes bezplatně pomáhá občanům získávat informace od úřadů a spravuje web www.otevrete.cz, který sleduje zveřejňování informací, svobodu projevu a změny legislativy v oblasti otevřenosti. Součástí projektu je i soutěž Otevřeno×Zavřeno, která každoročně hodnotí otevřenost úřadů a dalších institucí veřejné správy.

2001 

Zlepšujeme postavení migrantů v Česku

Spolupracujeme se třemi nevládními organizacemi – společností Člověk v tísni, Multikulturním centrem Praha a Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva. Společně zvyšujeme společenské povědomí o přínosu migrantů a jejich životě v Česku a zlepšujeme jejich postavení prostřednictvím změn v legislativě i praxi.

Pomáháme sociálně vyloučeným

Podporujeme pilotní projekt společnosti Člověk v tísni, jejíž terénní pracovníci nabízejí poradenství přímo v sociálně vyloučených lokalitách – radí lidem při sestavování rodinného rozpočtu či kalendáře splátek, doprovázejí je na úřady a pomáhají jim sehnat zaměstnání či bydlení. Terénní sociální práce se postupně šíří do dalších lokalit a dnes ji pro práci v ghettech využívá řada nevládních organizací i státní Agentura pro sociální začleňování.

2002 

Podporujeme vznik a rozvoj českých think tanků

Podporujeme instituce, které analyzují například zahraniční politiku, rozvoj neziskového sektoru, proces české transformace či reformy ve školství. Mnohé z podpořených think tanků v Česku fungují dodnes, například Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) či Institut pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA).

2003 

Připravujeme neziskové organizace na EU

Vstup do Evropské unie znamená zlomový okamžik pro mnohé nevládní organizace,protože tím získávají možnost ucházet se o prostředky EU a posílit tak svou činnost. Potřebují ale know how jak připravit projekt, aby v evropské konkurenci obstály. Pořádáme proto školení a semináře k problematice EU a nabízíme konzultace, stáže i odbornou evaluaci projektů.

Upozorňujeme na domácí násilí

Stojíme u zrodu koalice deseti neziskových organizací, které společně připravují veřejnou kampaň zaměřenou na domácí násilí. Koalice kampaněmi upozorňuje veřejnost, že domácí násilí je jednou z nejrozšířenějších forem násilí vůbec. Výrazně přispíváme ke schválení tehdejší novely trestního zákona.

2004 

Chceme více žen v politice

Poskytujeme finance na první projekty nově založeného občanského sdružení Fórum 50 %. Dodnes jde o nejvýraznější organizaci, která se snaží posílit zastoupení žen v rozhodovacích procesech a v politice.

2005

Pečujeme o duševní zdraví 

Financujeme systémovou změnu v oblasti péče o osoby s duševním onemocněním. Námi podpořené organizace upozorňují zákonodárce na nedostatky v péči o duševně nemocné a předkládají návrhy řešení situace. Podporujeme nový projekt Občan v síti, jehož cílem je ovlivňovat celkový vývoj zdravotnictví v České republice, podpořit proměnu jednotlivých oborů a posílit aktivní účast občanů – pacientů.

2006

Měníme obraz seniorů ve společnosti

Podporujeme projekty, které nabízejí uplatnění aktivním seniorům. Měníme tak obraz seniorů z pouhých příjemců sociální nebo zdravotní péče na aktivní lidi, kteří mají společnosti stále co nabídnout.

2007

Podporujeme komunitní projekty

Vzniká Nadační fond Hyundai s celkem 20 miliony korun na podporu komunitních projektů v Moravskoslezském kraji, kde působí automobilka Hyundai. Jako zkušený administrátor grantů přebíráme zodpovědnost za rozdělení nadačních prostředků. V prvních pěti letech rozdělíme 10 milionů korun na projekty, jež se v regionu věnují jak ochraně a zlepšení životního prostředí, tak transparentnosti veřejné správy či přístupu veřejnosti k rozhodování. 

Zlepšujeme přístup romských dětí ke vzdělávání

Evropský soud pro lidská práva vydává rozsudek v případu D. H. a ostatní versus ČR, který potvrzuje, že nadměrným posíláním do zvláštních (dnes praktických) škol Česká republika diskriminuje romské děti v přístupu ke vzdělání, a požaduje okamžitou nápravu situace. Ta se bohužel několik let po rozsudku nelepší. Přebíráme proto roli nezávislé instituce, kterásleduje naplňování rozsudku, připomíná české vládě její povinnost diskriminaci zastavit a navrhuje konkrétní opatření, jak toho docílit.

2008

Umožňujeme stáže budoucím pedagogům

Ve spolupráci s britskou HMC – Headmasters’ & Headmistresses’ Conference umožňujeme absolventům nebo studentům posledních ročníků pedagogických fakult získat roční stáž na některé z jejích členských škol. 

Podporujeme mezinárodní spolupráci

V zatím nejstarším programu nadace se soustředíme na propojení zemí střední a východní Evropy a střední Asie s cílem posílit roli pluralitní otevřené společnosti a občanské angažovanosti. Podporujeme projekty, které pomáhají řešit společné či podobné problémy v postkomunistických zemích, projekty, které přispívají k pozitivním změnám a mají vliv na rozvoj a kvalitu života celé společnosti. Nově se v programu zaměřujeme na téma evropské integrace a podporujeme spolupráci mezi novými členskými a kandidátskými zeměmi, ale i sousedními zeměmi Evropské Unie.

2009

Pomáháme lidem postiženým krizí

Mezinárodní síť nadací Open Society Foundations vyhlašuje program Emergency Fund, jehož cílem je pomoci lidem v krizových situacích, vyvolaných hospodářským poklesem či závažnými společenskými problémy. V následujících čtyřech letech rozdělíme téměř 18 milionů korun na 47 projektů. Prostředky jdou zejména na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, podporu zaměstnanosti a pomoc pracovním migrantům, u nichž krize a zvýšená nezaměstnanost přispěla k silné závislosti na vykořisťujících zprostředkovatelských agenturách. Podporu získávají i umělecké organizace, neboť kultura je vždy jednou z prvních oblastí, v níž během krize dochází ke škrtům.

2010

Oceňujeme kvalitní českou žurnalistiku

Poprvé pořádáme soutěž Novinářská cena, která veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce vydané v uplynulém roce. Každoročně se přihlašují stovky českých novinářů a novinářek.

2011

Zkvalitňujeme vzdělávání v krajích

Zahajujeme spolupráci s vybranými krajskými úřady na vytvoření školské inkluzivní koncepce kraje, která pomůže zkvalitnit vzdělání a zvýší integraci dětí zdravotně postižených či dětí jinak znevýhodněných do běžných škol. V pilotním projektu navazujeme úzkou spolupráci s Krajským úřadem Karlovarského kraje.

2012

Chceme sebevědomé Česko v sebevědomé Evropě

Stojíme u zrodu platformy nevládních organizací a firem, které vyzývají českou vládu a parlament, aby se přestaly distancovat od evropských diskusí a zachovaly ČR v hlavním proudu Evropské unie. Zahajujeme vlastní program, který podporuje diskusi o české roli v Evropě, a usilujeme o vyvrácení mýtu, že EU rozhoduje za nás bez nás. 

Pomáháme romským předškolním dětem 

Spouštíme pilotní program včasné péče, jehož cílem je usnadnit nástup romských dětí ze sociálně vyloučených lokalit do běžných základních škol. Sociální pracovníci z prvních sedmi podpořených organizací poskytují poradenství rodičům a organizují vzdělávací kroužky pro děti.

Měníme státní správu na službu občanům

Zakládáme Fond Otakara Motejla, jehož posláním je rozvíjet právní stát a demokracii a omezit korupci. Fond financuje významné nevládní organizace (například Transparency International, Ekologický právní servis či Oživení) i lokální občanské iniciativy, které pomáhají vytvářet v Česku poctivé a spravedlivé prostředí a pracují na přeměně státní správy na efektivní a transparentní službu občanům. 

Stáváme se nezávislou nadací

Vystupujeme ze sítě Open Society Foundations, štědrá podpora George Sorose je ukončena. Po celém světě totiž existují země, které potřebují pomoc více než my. Roli inovátorů a podporovatelů aktivních lidí, kteří ovlivňují dění ve svém bezprostředním okolí i své zemi, však hrajeme i nadále. V roce 2012 se stáváme zcela nezávislou nadací, prostředky na fungování si již sháníme sami. S diverzifikovanými zdroji nadále hájíme demokratické hodnoty, přispíváme k pozitivním změnám a podporujeme otevřenou společnost v České republice. 

2013

Rekonstruujeme stát

Výrazně podporujeme start Rekonstrukce státu – společného projektu dvacítky protikorupčních organizací, poslanců a senátorů zprava i zleva, řady renomovaných expertů, byznysmenů, podnikatelských svazů a regionálních podporovatelů. Cílem Rekonstrukce státu je do konce volebního období 2013–2017 prosadit 9 klíčových zákonů, které pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran. Před volbami proto obcházejí aktivisté tehdejší zákonodárce a politické strany a žádají je, aby podepsali prohlášení, že po volbách budou hlasovat pro protikorupční zákony, jež navrhla Rekonstrukce státu. Iniciativu podepsalo 141 politiků, kteří se později stali poslanci.

Společně otevíráme data

Společně s Fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK zakládáme Fórum pro otevřená data, které organizuje první ročník soutěže o nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Vítězné aplikace pravidelně odkrývají hospodaření státních institucí či správu veřejného majetku.

2014

Prosazujeme rovné šance na vzdělání

Ve spolupráci s mnoha odborníky, neziskovými organizacemi a rodičovskou veřejností po celý rok aktivně připomínkujeme připravovanou novelu školského zákona a opakovaně upozorňujeme na problematickou definici mentálního postižení, podle níž by se zvýšily počty dětí neoprávněně zařazených do praktických škol. Poslanecká sněmovna nakonec tuto definici z návrhu zákona na začátku roku 2015 vypustí.

2015

Otevíráme radnice a ministerstva

Za naší odborné pomoci vytváří radnice Prahy 8 modelový postup pro rozhodnutí města jak publikovat otevřená data. Další radnice tak mohou využít vzorové usnesení rady, potřebnou směrnici a publikační plán. Díky našim aktivitám otevírá svá data i Magistrát hl. m. Prahy a ministerstvo financí.

2016

Možná přijde i Tonda Blaník

Spolu s kolegy z televize DVTV pořádáme regionální tour diskusních večerů Možná přijde i Tonda Blaník. V pěti krajských městech a na internetu ji zhlédly desítky tisíc diváků. Cílem večerů, koncipovaných jako late night show, je odkrýt pozadí regionálních korupčních kauz a zároveň na konkrétních příkladech ukázat, že občanské iniciativy mají v boji proti korupci šanci na úspěch. 

Rozjíždíme platformu Jsme to my

Vytvořením platformy Jsme to my reagujeme na vlnu protiimigrantské hysterie. Díky platformě  efektivně koordinujeme aktivity celé řady organizací a dobrovolnických iniciativ, jež uprchlíkům pomáhají. A společně spouštíme informační kampaň, která vytváří prostor pro racionální a kultivovanou diskusi o uprchlické krizi a pomáhá zmírnit strach ve společnosti.

2017

Dáváme ženám šanci a mužům příležitost

Díky Norským fondům podporujeme  boj proti domácímu násilí a prosazujeme rovné příležitosti mezi muži a ženami. V pětiletém programu Dejme (že)nám šanci vybíráme z více než 300 žádostí o grant 55 nejlepších projektů z celé republiky a rozdělujeme celkem 147 971 316 Kč. Díky podpořeným organizacím známe vliv domácího násilí na zdraví žen a na výdaje ze státního rozpočtu, mzdové rozdíly mezi ženami a muži nebo poměr zastoupení žen ve vedení firem a v politice. Přispíváme také ke změně politik týkajících se migrantek, k novelizaci zákona o obětech trestných činů či k právní úpravě týkající se násilí na ženách v České republice. Podporujeme relevantní služby a informační kampaně, které dostávají problematiku domácího násilí a rovných příležitostí na přední stránky novin.

Ukazujeme nenápadný půvab demokracie

Chceme patřit víc na Západ, nebo na Východ? Můžeme věřit médiím? A politikům? Máme přijímat migranty, nebo raději zavřít hranice? Na tyto otázky hledáme odpovědi prostřednictvím programu Nenápadný půvab demokracie. Poskytujeme granty analytickým organizacím, akademikům a novinářům, aby měli možnost informovat veřejnost o vlivu Ruska v České republice prostřednictvím článků, reportáží a investigativních příspěvků. Podporujeme také vznik vzdělávací hry (factman.cz), technologických řešení proti šíření fake news na hackathonu FakeHacks a analýzy, která zkoumá objemy reklamy na serverech, jež šíří smyšlené zprávy a neověřené spekulace. 

2018

Spojujeme síly pro změnu ve vzdělávání

Aby byla v České republice každá veřejná škola kvalitní, zakládáme společně s dalšími třemi českými nadacemi zcela nový Nadační fond Eduzměna. Cílem fondu je proměna vzdělávacího systému v Česku tak, aby rodiče věděli, že špičkovou kvalitu dostanou všude, a aby jejich děti byly úspěšné, sebevědomé, spokojené a připravené na svět, který je čeká.

Posilujeme hlas občanské společnosti

Věříme, že hlas občanské společnosti a občanů má být v demokracii slyšet, a proto rozjíždíme Advokační fórum, které dlouhodobě a systematicky podporuje občany, občanky a neziskové organizace v jejich úsilí o pozitivní společenské změny. Poskytujeme neziskovým organizacím na míru postavené konzultace, podporujeme je ve strategickém plánování a pomáháme jim dosáhnout společenské změny. 

2019

Posilujeme odolnost a stabilitu neziskových organizací

Spouštíme program Stronger Roots. Jeho prostřednictvím posilujeme odolnost neziskových organizací v Česku, Maďarsku a na Slovensku a pomáháme jim vytvářet kolem sebe silné komunity příznivců a partnerů.  V prvním grantovém kole získává finanční podporu a také intenzivní mentoringový a konzultační program 35 organizací a 9 neziskových sítí. 

Digitalizujeme Česko

Ve spolupráci s IT expertem Jakubem Nešetřilem oficiálně spouštíme platformu dobrovolníků z oblasti IT s názvem Česko.Digital. Během necelého roku se z ní stává komunita špičkových vývojářů, designérů a produktových manažerů, kteří chtějí ve svém volném čase pomáhat státu i nevládním organizacím a zlepšovat život v Česku.

S odvahou měníme společnost

Podruhé se stáváme stěžejní organizací pro rozdělení Fondů EHP a Norska v Česku. Společně s partnery ze Skautského institutu a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové spravujeme program Active Citizens Fund, prostřednictvím kterého posilujeme občanskou společnost, prosazujeme otevřenost a toleranci ve společnosti, podporujeme participaci občanů na tvorbě veřejných politik a hájíme práva zranitelných a znevýhodněných skupin. 

2020

Zmírňujeme dopady koronaviru na neziskový sektor

Více než 80 % z 346 organizací dotázaných v našem výzkumu předpokládá, že nebudou schopny v blízké době zajistit další poskytování služeb svým klientům. Výsledky výzkumu představujeme na Radě vlády pro nestátní neziskové organizace, mezi dárci a v médiích. Zároveň iniciujeme společnou výzvu nadací Stojíme při vás, abychom podpořili občanské organizace zasažené pandemií. Sami upravujeme naše grantová řízení a podporujeme digitální kompetence neziskových organizací.  

Zakládáme Platformu pro včasnou péči

Každé 18. dítě v Česku nedokončí základní školu a navždy ztrácí možnost pokračovat na střední. Platformu pro včasnou péči zakládáme právě proto, aby každé dítě mohlo naplno rozvíjet svůj potenciál. V Platformě se potkávájí čtyři desítky organizací, jsou mezi nimi poskytovatelé sociálních služeb, školská zařízení, příspěvkové organizace města, ale i komunitní organizace, které vznikly z iniciativy samotných rodičů a lidí žijících v dané komunitě. Jejich cílem je zbořit překážky pro kvalitní včasnou péči. 

Vytváříme knihovny pro 21. století

Knihovny jsou místy celoživotního neformálního vzdělávání a mají potenciál stát se aktivním a relevantním úběžníkem čtenářské, informační, digitální a mediální gramotnosti. V programu Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím podporujeme knihovníky a knihovnice z celého Česka, aby se vzdělávali a posilovali své know-how v oblasti mediální výchovy,  práce s informacemi a jejich kritickým vyhodnocováním. 

2021

Pracujeme na digitální transformaci státu

Spolu s Rekonstrukcí státu a Česko.Digital stojíme za iniciativou Společně a digitálně, platformou neziskových organizací pro digitální transformaci státu. Definujeme společně priority pro novou vládu v oblasti digitalizace státu a s pomocí členů digitální komunity vytváříme Volebního průvodce pro oblast digitalizace. 

logo_nadaceOSF

Nadace OSF
Hradecká 92/18,
130 00, Praha 3
Telefon: +420 222 540 979
Kontaktní email: osf@osf.cz
www.osf.cz
 

© 2023 Nadace Open Society Fund Praha
Ochrana osobních údajů